Архів блогу

субота, 26 березня 2016 р.

Компрес - спеціальна пов'язка, яку застосовують з лікувальною ме­тою, роблять як прості зігрівальні, так і медикаментозні. Прості зігрівальні компреси складаються з 3-4 шарів. Перший шар який прилягає до тіла, - з полотна, складеного у 3-4 шари, має вис тупати на 5-6 см за межі ураженої ділянки.
Матерію змочують у прохолодній воді, віджимають і накладають на уражену ділянку. Другий шар - непроникна для води повітря клейонка, целофан. Цей шар більший за площею від першого на 2-3 см. Третій шар - сіра вата, хутро, шерстяна тканина, що може зберігати тепло. Цей шар більший за попередній. Четвертий шар - фіксуючий. Це бинт, пов'язка тощо. Компрес знімають через 4-6 год на 2 години накладають суху пов'язку. Зігрівальні компреси при­значають при запаленні легень, плевриті, гепатиті, перитоніті тощо Не можна накладати їх при дерматиті, екземі і ранах.
Щоб посилити ефект лікувального компресу, внутрішній шар його можна зволожити не водою, а розчином ліків.
Замість першого шару можна використовувати гірчичники. Цей вид лікування ґрунтується на використанні тепла.






Застосовують Сухі й ВологіЗігріваючі Та Охолоджуючі компреси.
Охолоджуючі компреси застосовують для зменшення припливу крові до органів і тканин (тепловий, сонячний удари, опіки, травми), зменшення набряку тканин, ексудації, зупинки внутрішньої кровотечі. Забороняєть­ся застосування холоду при гострих гнійних і некротичних процесах. Ре­комендується дія помірного холоду - близько 8 °С.
Сухі охолоджуючі компреси - накладання на ділянку тіла гумової грілки з холодною водою, снігом, кригою, наполовину змішаних із на­грію хлоридом.
Вологі охолоджуючі компреси роблять так: складені у кілька шарів полотно або марлю змочують крижаною водою і накладають на ділянку запалення. Через 4 - 5 хв тканину знову змочують холод­ною водою. Холодний компрес застосовують 2-8 год. Як холодний ком­прес можна використовувати глину, замішану на холодному 0,2 %-ному розчині оцту. Накладений на тіло компрес швидко висихає, тому його періодично зволожують.
Вологі зігріваючі компреси бувають водними, спиртовими і лікарськи­ми. Механізм дії зігріваючого компресу полягає в тому, що при прикла­данні вологої тканини до теплої шкіри в місці патологічного процесу відбу­вається короткочасне звуження периферичних судин з наступним їх розширенням. Між шкірою та компресом утворюється шар нагрітої во­дяної пари, внаслідок чого відбувається тривале зігрівання ураженої ділян­ки. Через кожні 4-5 годин зігріваючий компрес замінюють.
Водний зігріваючий компрес - це пов'язка, яка складається з чотирьох шарів. Перший шар - тканина, змочена у прохолодній воді (12 - 15 °С), яку прикладають до поверхні тіла, другий шар - спеціальний папір чи інший матеріал, непроникний для повітря та вологи, третій - матеріал, що погано проводить тепло, четвертий - фіксуючий. Водний компрес за­безпечує гіперемію, посилює циркуляцію лімфи, підвищує осмотичні про­цеси, послаблює м'язовий спазм, сприяє поступовому розсмоктуванню за­пального інфільтрату, зменшує біль.
Компрес спиртовий зігріваючий діє сильніше, ніж водний. Техніка приготування та накладання така сама, як і водного зігріваючо­го компресу. Для компресу використовують 70° або 96°-ний спирт.

1 коментар: